Tajemná země uprostřed Čech

12.01.2022
Kam na výlet - Úštěk
Kam na výlet - Úštěk

Hezkým tipem na výlet je severočeský Úštěk. Úštěk je úžasné mini-město. Není o moc větší, než byl ve středověku. Náměstí je lemované gotickými domy v originální verzi, což najdete málokde. Je tu poměrně dost obchodů, cukráren a restaurací, které tak trochu žijí z turistů. Nebo třeba malá obrazová galerie, která jako jediná vystavuje mimo jiné obrázky herce Viktora Preisse. Ale těch turistů tu není moc, takže výsledkem je takový maloměstský podomácký ruch v místě s fantastickou atmosférou a středověkými kulisami.

KAM NA VÝLET? NA SEVER

Zajímají vás neobjevené oblasti? "Bílá místa" na mapách? V tom případě máme pro vás skvělý tip na dovolenou v Česku a ani nemusíte jezdit daleko. Otevřete si nebo si vezměte mapu ČR a najděte si severní polovinu Čech, od Prahy na sever. Nebo si ji prostě představte. Máte? Tak ... a teď si uděláme malý "mentální obrázek". Je tam Praha, jasně ... pak na okrajích jsou všechny ty známé hory směrem od západu - Krušné, Lužické, Českosaské Švýcarsko, Jizerky, Krkonoše ... a na východě to uzavírá Český Ráj. Potom je tam směrem od západu ještě pás větších měst - Most, Teplice .... Ústí ... Děčín ... Liberec ...a kolem Prahy tak nějak notoricky známé střední Čechy.

A uprostřed toho nám zůstala taková poměrně velká plocha - na západ od Litoměřic a Ústí, na jih od České Lípy. To je ta oblast, kterou mám na mysli - relativně málo navštěvovaná, plná půvabných míst, a tak trochu tajemná. Nejsou tam skoro žádná města. Kolem můžeme udělat pomyslný ovál procházející (směrem od západu na sever, pak východ, na jih a zase zpátky) Litoměřicemi, Ústím nad Labem, Děčínem, Českou Lípou, Libercem, Mladou Boleslaví a Mělníkem. A mezitím nic. Můžete jet různými směry autem přes hodinu a nenarazíte na žádné opravdové město. To v hustě zalidněné střední Evropě a v ještě hustěji zalidněných severních Čechách, není úplně obvyklé.

ZEMĚ ZMIZELÉHO NÁRODA

Čím více se noříte do místní krajiny, tím více tajemná vám bude připadat. A nebudete se mýlit, ona opravdu tajemná je. Navíc jako by nezapadala do naší historické paměti. Historická paměť funguje i u lidí, kteří o historii neví vůbec nic a je jim to úplně fuk. Je to prostě takový kolektivní pocit národa, který po staletí a tisíciletí obývá určitou zemi a utvářel jejího ducha. Proto se tak často cítíme "doma" v jižních Čechách, na jižní Moravě, v Beskydech nebo třeba někde u Jičína.

S oblastí, o které píši, je to jiné. I když tady leží pár notoricky známých míst, jako je třeba hrad Bezděz nebo Máchovo jezero, celkově má člověk občas pocit, jako by nevěděl, kam ji zařadit. Historická paměť zde byla přerušena. S výjimkou jižní a východní části regionu jej obýval v podstatě "vyhynulý národ" - čeští Němci. Zmizeli a s nimi i historická paměť.

Jako pomyslná třešnička na dortu zde pak působil vojenský prostor zabraný sovětskými vojáky v oblasti Ralska. To všechno způsobilo jakousi amnézii a poté, co jsme se probrali z nejrůznějších běsnění, které přinesla druhá polovina 20. století, máme tu neznámou krajinu, kde je co objevovat. Z hlediska osudu lidí, kteří zde kdysi žili, to moc veselé není, ale pro člověka s cestovatelskou duší to je nádhera. To jsou holt ty paradoxy.

No tak můžeme vyrazit, ne? Mimochodem, rádi vám zorganizujeme nádhernou dovolenou šitou na míru v této oblasti. Dovolená na míru nemusí být jen v Andách nebo Krugerově parku ... kdo má duši cestovatele, zjistí, že i mezi Litoměřicemi a Libercem se dá prožít nezapomenutelná dovolená. Abychom se drželi cestovatelského slovníku, je tady celá řada "must see places".

Jedním z nich je určitě městečko Úštěk. Městečko, které dnes nemá více obyvatel, než mělo ve středověku. Najdete zde řadu středověkých domů v původním gotickém vzhledu bez pozdějších úprav. Atmosféra je zde jedinečná. Navíc, na rozdíl od Českého Krumlova nebo Litomyšle s minimem turistů. Pokud strávíte v Úštěku pár hodin, zjistíte, že se sem prostě musíte vrátit. Navíc zde - dle mého skromného názoru - mají možná nejlepší adventní trh v České republice, který však trvá jen jeden den, respektive jednu sobotu.

VÝSTUP NA EVEREST

Dalším místem je překvapivě zachovalá zřícenina hradu Ralsko, o které skoro nic nevíme. Je možné, že hrad existoval už v 10. století, což by v Čechách byla opravdu bomba, ale jistí si tím být nemůžeme. Čím si však jistí být můžeme je to, že vás výstup na kopec, na němž hradí leží a ze kterého je úžasný výhled do širokého dalekého okolí, nejspíš fyzicky odrovná. Ne nadarmo se mu přezdívá "český Everest".

Pak je tady skanzen Zubrnice, odkud si lze udělat výlet historickou železnicí do Ústí nad Labem a zase zpátky. ... no a samozřejmě hrad Bezděz ... a Máchovo jezero ...

Pokud se chcete na zajímavá místa, o kterých je tento článek, podívat osobně, připravili jsme pro vás podrobný itinerář tematicky zaměřené dovolené. Během ní se navštívíte nejen je, ale uvidíte i spoustu dalších věcí, které stojí za to.

Kromě toho je tato zajímavá dovolená v Česku, kterou jsme pro vás připravili, rozšířená i o další, trochu odlišné aktivity - chceme vám prostě nabídnou zábavné, zajímavé a pestré prázdniny.

Itinerář by měl sloužit jako manuál - všechno už je tam vymyšlené a naplánované a vy můžete jen postupovat podle něj a užívat si. Jeho součástí je i doporučené ubytování a restaurace. Napište nám (viz níže) a my Vám itinerář pro tuto dovolenou rádi zašleme (cena 199 Kč vč. DPH).