Románské památky

13.02.2022

KAM NA VÝLET? ZA ROMÁNSKÝMI PAMÁTKAMI!

Když je u nás nějaká stavba opravdu stará, tak je románská. Pokud vás zajímá historie, nabízíme vám zajímavou tematicky zaměřenou dovolenou v Česku.

V okolí dnešního Staroměstského náměstí v Praze v 11 a 12. století prokazatelně stálo přibližně 70 výstavných románských kamenných domů. Normálně by se z nich nezachovalo nic. Ve snaze zabránit vltavským povodním ale Pražané zvýšili hladinu ulic o několik metrů, a tak se tyto románské domy "přesunuly" pod zem, kde si je dodnes můžete prohlédnout.

Hledání románských památek může být zajímavým tipem na výlet. Je to takové malé objevitelské dobrodružství, při kterém se dotknete dávného, jiného světa.

A když jsme se vypravili hledat opravdu ty nejstarší památky, které u nás máme, tak bychom neměli vynechat tu nej. Tedy nejstarší stojící stavbu na našem území. Řeky nebo Egypťany bychom asi moc nedojali, ale na naše poměry zní skoro neuvěřitelně, že dosud stojí stavba, která byla postavena v roce 895. Je to kamenná rotunda svatého Petra a Pavla v Budči u obce Zákolany nedaleko Kladna, která je nejstarší prokázanou zachovalou kamennou budovou u nás.

Druhá nejstarší zachovalá stavba je také rotunda v západočeském Starém Plzenci, která je asi o 50 let mladší. Mimochodem nejstarší prokázaná kamenná stavba u nás, která se nedochovala celá, jsou základy kostela v Modré u Velehradu na Moravě, které pochází z 30. let 9. století. Jedná se o kostel irsko-skotské misie, která na Moravu dorazila ještě před slavným Cyrilem a Metodějem. Na místě si můžete prohlédnout i rekonstrukci tohoto kostela.

ZTRACENÉ MĚSTO UPROSTŘED ČECH

Zajímavým tipem na výlet je také místo ležící jižně od Prahy, na soutoku Vltavy se Sázavou, u Davle. Uprostřed Vltavy je ostrov svatého Kiliána, na němž kdysi stával románský klášter. Založen byl v roce 999 jako dřevěný a po požáru byl postaven z kamene. Jednalo se o impozantní kamenný komplex. Kdyby se býval dochoval, jednalo by se dnes určitě o jednu z nejvýznamnějších památek u nás. Bohužel z něj zbyly jen základy a pokud si je chcete prohlédnout, musíte si na ostrov zajet na člunu. Představu o tom, jak vypadala si můžete udělat v regionálním muzeu v nedalekém městečku Jílové u Prahy, kde je jeho model. Kousek od kláštera - na "pevnině" stálo město Sekanka, které klášteru částečně sloužilo jako hospodářské zázemí. Toto středověké město bylo velké přibližně jako České Budějovice, ale i to prakticky zmizelo z povrchu.

OBJEV JAK OD INDIANA JONESE

Jedna z vůbec nejcennějších románských památek u nás však není stavba, ale v podstatě velká truhla. Nese název relikviář svatého Maura, je umístěn v Bečově nad Teplou v západních Čechách a jedná se o druhou nejcennější movitou věc na našem území - hned po královských korunovačních klenotech. Jeho hodnota je nevyčíslitelná, ale abychom si udělali alespoň přibližnou představu: byla pojištěna na půl miliardy korun. Jedná se, z hlediska historie, o poměrně čerstvý objev - až do poloviny 80. let 20. století neměl o této památce nikdo ani potuchy. A způsob, jakým byl relikviář svatého Maura objeven, by mohl posloužit jako námět k natočení špionážního filmu.

Pokud se chcete na zajímavá místa, o kterých je tento článek, podívat osobně, připravili jsme pro vás podrobný itinerář tematicky zaměřené dovolené. Během ní se navštívíte nejen je, ale uvidíte i spoustu dalších věcí, které stojí za to.

Kromě toho je tato zajímavá dovolená v Česku, kterou jsme pro vás připravili, rozšířená i o další, trochu odlišné aktivity - chceme vám prostě nabídnou zábavné, zajímavé a pestré prázdniny.

Itinerář by měl sloužit jako manuál - všechno už je tam vymyšlené a naplánované a vy můžete jen postupovat podle něj a užívat si. Jeho součástí je i doporučené ubytování a restaurace. Tento itinerář si můžete stáhnout za 199 Kč ve formátu pdf na webu DOVOLENÁ V ČECHÁCH A NA MORAVĚ (klikněte pro přesměrování).