Místa, kde asi opravdu leží poklad
Kdo říká, že hledání pokladů je jen pohádková záležitost? I v srdci Evropy, v České republice, dodnes existují místa, která podle pověstí i doložených stop ukrývají zlaté mince, šperky, starodávné truhlice i tajemství dávno minulých časů.
Nejznámější český pokladový příběh se váže ke Štěchovicím a tajemné "Štěchovické štole". Podle tvrzení podplukovníka německé armády Emila Kleina zde měla být na konci války ukryta část nacistického zlata, archivů i uměleckých děl. Po válce se o průzkum snažil například známý "lovec pokladů" Helmut Gaensel a i když se nic nenašlo, dodnes v lidech doutná přesvědčení, že poklad tam stále je – jen chybí správný klíč.

Dalším horkým kandidátem je hrad Házmburk, dominanta Českého středohoří. Tato romantická zřícenina na vysokém kopci prý ukrývá poklad, který tu měli při svém ústupu z Ruska schovat Napoleonovi vojáci. Podle legend ho hlídá duch francouzského důstojníka a dosud ho nikdo neobjevil – nebo alespoň nepřiznal.
Ani zřícenina hradu Trosky v Českém ráji nezůstává pozadu. Říká se, že pod ní vedou rozlehlé sklepeněné chodby a že v nich ukryli poklad vojáci Švédské armády během třicetileté války. O podobných ukrytých pokladech se mluví i v podzemí kláštera v Kladrubech či v tajemných chodbách pod hradem Loket.
Zajímavé je, že mnohé z těchto pověstí mají jisté opodstatnění – existují náznaky, útržky dokumentů i pamětnická svědectví. Ať už jsou to zlaté cihly nebo jen dávno ztracené příběhy, něco hluboko pod zemí stále čeká.

A tak… až budete příště stát pod starým hradem nebo mezi balvany v Českém středohoří, rozhlédněte se. Možná právě tam, jen pár metrů pod Vašima nohama, čeká poklad.