Dovolená pro milovníky zvířat – ZOO, zooparky, pozorování zvířat v divoké přírodě

11.04.2022

Kousek od šumavské obce Srní můžete s průvodcem navštívit pozorovací srub, ze kterého zblízka uvidíte stádo divokých jelenů o několika desítkách kusů ... u městečka Milovice můžete i zcela sami pozorovat divoké koně, zubry a pratury, kteří v dávné minulosti u nás žili a nyní se sem znovu vrátili ...

Mám radost z každé zprávy o tom, jak se do českých a moravských hvozdů vrací divoká zvěř. Myslivci a chovatelé ovcí určitě nesouhlasí, ale podle mě je to známka, že svět ještě může být v pořádku. Lidé vládnou ve městech, ale stačí trochu popojet autem a dorazíme na místa, kde je pánem někdo úplně jiný ...

  • Žili tu s námi celá tisíciletí - dokud jsme je nevyhubili. Řeč je o velkých kopytnících, kteří kdysi patřili ke světu lidí - divocí koně, zubři a pratuři. Protože nás to mrzí, rozhodli jsme se to napravit. A tak to má být. V roce 2015 bylo vypuštěno první stádo divokých koní ve středočeských Milovicích a pro naši přírodu to byla skutečně revoluční událost. Od té doby se počet rezervací s velkými kopytníky výrazně rozrostl. Dnes divocí koně a další dávno vyhynulá velká zvířata žijí na deseti místech po celé České republice. Největší rezervace je v Milovicích, kde tato zvířata žijí na ploše větší než 2 km2.
  • Pokud chcete v Čechách a na Moravě navštívit alespoň trochu divočinu, máte dvě možnosti - Šumavu nebo Beskydy. U šumavské obce Srní můžete s průvodcem navštívit pozorovací srub, ze kterého zblízka uvidíte stádo divokých jelenů o několika desítkách kusů. Můžete se podívat i k výběhu s vlky, který se nachází na rozloze asi 3 hektarů. V poslední době se na Šumavě rodí projekt českého safari.
  • Na Moravě najdeme divokou přírodu hlavně blízko hranic se Slovenskem. Vedle Beskyd jsou to třeba také Bílé Karpaty. V obci Radějov se nachází unikátní honitba a lovecký revír, kde můžete pozorovat atraktivní velká zvířata středoevropské fauny - divoká prasata, jeleny, daňky nebo lišky.
  • V roce 2019 bylo v České republice evidováno 29 oficiálních zoologických zahrad a vedle nich obrovské množství zooparků nejrůznějšího typu a velikosti. Najdeme mezi nimi i specializované zoologické zahrady. V obci Bošovice, asi 25 km od Brna se nachází jedna z největších papouščích zoo v Evropě. V jihočeském Protivíně je pro změnu krokodýlí zoo.

Pokud se chcete na zajímavá místa, o kterých je tento článek, podívat osobně, připravili jsme pro vás podrobný itinerář tematicky zaměřené dovolené. Během ní se navštívíte nejen je, ale uvidíte i spoustu dalších věcí, které stojí za to.

Kromě toho je tato zajímavá dovolená v Česku, kterou jsme pro vás připravili, rozšířená i o další, trochu odlišné aktivity - chceme vám prostě nabídnou zábavné, zajímavé a pestré prázdniny.

Itinerář by měl sloužit jako manuál - všechno už je tam vymyšlené a naplánované a vy můžete jen postupovat podle něj a užívat si. Jeho součástí je i doporučené ubytování a restaurace. Tento itinerář si můžete stáhnout za 199 Kč ve formátu pdf na webu DOVOLENÁ V ČECHÁCH A NA MORAVĚ (klikněte pro přesměrování).