Dopravní technické památky

07.04.2022

Film Planeta opic. Hlavní hrdina jede po pobřeží a najednou se před ním objeví rozpadající se Socha Svobody .... STŘIH ... Středočeský les. Procházíte se a najednou se před vámi objeví obrovský rozpadající se dálniční most odnikud nikam.

Dopravní technické památky to nejsou jen technická muzea se starými auty. Někdy se jedná o opravdové kuriozity.

  • Obec Hulice na Benešovsku leží v podstatě na břehu vodní nádrže Želivka, která slouží jako zásobárna pitné vody pro Prahu a velkou část Čech. K přehradě je z hygienických důvodů omezený přístup, a proto poměrně málo lidí ví, jak zajímavou stavbu tam můžete vidět. Nad jedním z ramen přehrady vede asi 200 metrů dlouhý čtyřproudý dálniční most z nikdy nedostavěné dálnice Praha - Brno, která se začala stavět koncem 30. let. Stavba byla přerušena v roce 1942, ale most je dodnes ve velmi dobrém stavu. Další informace naleznete ZDE .
  • Kousek od Plzně najdete v nenápadné obci Zruč možná nejzajímavější letecké muzeum u nás. Air Park Zruč je muzeem pod širým nebem, kde jsou umístěny desítky exponátů letadel, včetně unikátních stíhaček F-104, CF-104D, Mirage III R a SMB-2 a velkých dopravních letadel TU-104 a TU-154-M. Za pozornost stojí také to, že vytvořením a udržováním celé sbírky stojí dva nadšenci pro letadla - otec se synem. Další informace naleznete ZDE
  • Kdo by to byl řekl, že v Karlových Varech fungovaly čtyři lanové dráhy. Všechny byly vybudovány v období od začátku 20. století do začátku 1. světové války. Dvě z nich jsou dodnes v provozu. Pozemní lanová dráha Diana, která trochu připomíná lanovku v Praze na Petříně byla dokončena v roce 1912 a v té době byla nejdelší lanovkou v Rakousko Uhersku. Dodnes je v provozu jako plnohodnotná součást městské hromadné dopravy. Zajímavá je také podzemní neboli tunelová lanová dráha, která sloužila a slouží hostům hotelu Imperiál. Vyjíždí z Divadelního náměstí, vede tunelem, je dlouhá 114 m a jízda trvá pouze jednu minutu.

.

Pokud se chcete na zajímavá místa, o kterých je tento článek, podívat osobně, připravili jsme pro vás podrobný itinerář tematicky zaměřené dovolené. Během ní se navštívíte nejen je, ale uvidíte i spoustu dalších věcí, které stojí za to.

Kromě toho je tato zajímavá dovolená v Česku, kterou jsme pro vás připravili, rozšířená i o další, trochu odlišné aktivity - chceme vám prostě nabídnou zábavné, zajímavé a pestré prázdniny.

Itinerář by měl sloužit jako manuál - všechno už je tam vymyšlené a naplánované a vy můžete jen postupovat podle něj a užívat si. Jeho součástí je i doporučené ubytování a restaurace. Tento itinerář si můžete stáhnout za 199 Kč ve formátu pdf na webu DOVOLENÁ V ČECHÁCH A NA MORAVĚ (klikněte pro přesměrování).