Beskyde, Beskyde

12.01.2022
Dovolená v Česku - Beskydy
Dovolená v Česku - Beskydy

Některé oblasti jsou tak nějak návykové. Jedním z nejhezčích cílů pro dovolenou v Česku jsou Beskydy: kopečky, ovečky, frgále, valašská kyselica, valašská slivovica, prima lidi. Divoká příroda, kde můžete za jasných zimních nocí občas slyšet výt vlky. Neméně divoké jsou historky z ne moc dávné minulosti, které někdy vypráví místní. Zároveň tam však všechno působí moderně a útulně.

KAM NA VÝLET? NO PŘECE DO BESKYD

Beskydy leží z větší části v regionu nazývaném Valašsko. Je to svérázný region, na jehož charakteru se podepsala valašská kolonizace. Specifická etnická skupina Valaši, která se zabývala hlavně pastevectvím, se od středověku začala šířit z území dnešního Rumunska a Ukrajiny do střední Evropy, a právě oblast Beskyd byla jedním z míst, kde se usadili. Míšením s čistě moravským prostředím a částečně se slovenskými a polskými vlivy vzniklo velmi osobité společenstvo. Také díky tomu působí Beskydy trochu pohádkově a jsou prostě krásné.

HRANICE MEZI VÝCHODNÍ A ZÁPADNÍ EVROPOU

Kam na výlet - Štramberk
Kam na výlet - Štramberk

Budu trochu přehánět (proto to berte s nadsázkou), ale Beskydy leží tak trochu na hranici různých civilizací. Na jedné straně se jí řízky a jablečný závin a pije se pivo nebo víno a na druhé vede kořalka, sýry kolibového typu, vydatné kyselé polévky a těstovinová jídlu typu halušek nebo pirohů. Před více než stoletím to byla hranice mezi Rakouskem a Uherskem, politicky nekorektně hranice mezi Střední a Východní Evropou. V Beskydech je to patrné u staré vesnické architektury nebo v gastronomii. Nabídka jídelníčku zdejších restaurací je - na rozdíl od zbytku republiky - téměř vždy rozšířena o valašskú kyselicu a halušky.

Tím největším lákadlem Beskyd je ale asi zdejší, relativně panenská a krásná příroda. Pokud vás láká dovolená v Česku v divoké přírodě, jsou Beskydy správná volba.

Pokud se chcete na zajímavá místa, o kterých je tento článek, podívat osobně, připravili jsme pro vás podrobný itinerář tematicky zaměřené dovolené. Během ní se navštívíte nejen je, ale uvidíte i spoustu dalších věcí, které stojí za to.

Kromě toho je tato zajímavá dovolená v Česku, kterou jsme pro vás připravili, rozšířená i o další, trochu odlišné aktivity - chceme vám prostě nabídnou zábavné, zajímavé a pestré prázdniny.

Tip_na_výlet_Radhošť
Tip_na_výlet_Radhošť

Itinerář by měl sloužit jako manuál - všechno už je tam vymyšlené a naplánované a vy můžete jen postupovat podle něj a užívat si. Jeho součástí je i doporučené ubytování a restaurace. Napište nám (viz níže) a my Vám itinerář pro tuto dovolenou rádi zašleme (cena 199 Kč vč. DPH).